צילום סטילס

צוות בריף עשה מאמץ וריכז עבורכם את המונחים הנפוצים ביותר בעולם הצילום. המילון מורכב מרוב המונחים הקיימים ואם תמצאו שגיאה או חוסר של מונח מסויים נשמח לשמוע ולתקן. אנא אל תהססו לפנות אלינו דרך עמוד צור הקשר, או לקבלת פרטים נוספים על המונחים.
 

דיגיטלי 
כל מערכת או מכשיר בו המידע שמור בצורת "0" או "1" או מניפולציה של מספרים בינאריים (ביטים)

 

זוויות צילום 
היא הזווית שממנה מצולם האובייקט. זהו מושג בצילום בכלל, ובצילום קולנוע בפרט. לזווית הצילום השפעה פסיכולוגית על הצופה, מבחינת האופן שבו הוא תופס את האובייקט המוצג לפניו.

 

זום
היכולת של העדשה לשנות את אורך המוקד שלה ובכך לאפשר שינוי של זווית הראיה הגורם להקטנה או הגדלה של הדמות על הסרט או החיישן. אפקט זה אינו דומה להתקרבות או התרחקות מהעצם המצולם משום שבשימוש בזום לא משתנה הפרספקטיבה.

 

חשיפה
חשיפה היא כמות האור המגיע לסרט הצילום  או לחיישן הדיגיטלי. כמות האור הנכנסת נקבעת על ידי שני גורמים: הצמצם ,המשנה את קוטרו ובהתאם לכך את כמות האור העוברת דרכו, וזמן החשיפה, או מהירות התריס - הזמן בו תריס המצלמה נותר פתוח כדי לאפשר לאור להשפיע על סרט הצילום או החיישן.

 

מיקוד
קביעת מרחק המוקד של העדשה כך שהדמות של העצם המצולם תתקבל על מישור הסרט או החיישן במצלמה דיגיטלית. המיקוד משפיע על חדות התמונה ותמונה שאינה ממוקדת באובייקט המצולם תראה מטושטשת. לעתים המיקוד יהיה על אובייקט מסוים במטרה להבליט אותו ביחס לאובייקטים אחרים הנמצאים במרחק שונה מהמצלמה ולכן יטושטשו(עומק שדה צר)

 

עומק שדה  
האזור מול העדשה בו העצם הרחוק ביותר ממנה והקרוב ביותר ממנה נמצאים בחדות סבירה. עומק השדה מושפע ממרחק האובייקט המצולם, מצב הצמצם ואורך מוקד העדשה.

 

פוטושופ
תוכנת פוטושופ אשר יוצרה ע"י חברת אודובי, נחשבת לתוכנה הפופולארית ביותר בקרב המעצבים הגרפיים ואנשי צילום. התוכנה משלבת כלים לעריכת גרפיקה תלת ממדית, ועריכת וידאו תוך שילוב מגוון רחב של כלי גרפיקה חדשנים בתחום עיבוד ועריכת תמונה.

 

פילטר
מכשיר אופטי המוצמד לקצה העדשה כדי להעניק אפקט ויזואלי כלשהו. קיימים פילטרים רבים למטרות שונות, בין הנפוצים קיים פילטר UV לחסימת קרני השמש או פילטר PL – פולאריזציה - להורדת השתקפויות, בין השאר.

 

פילם 
סרט צילום שמשמש לפיתוח תמונות בצורה אנלוגית. הפילם משמש שלב ביניים ביצירת פלטה

 

צמצם
מערכת עלי מתכת אשר שולטים בכמות האור העוברת מבעד לעדשה אל תוך המצלמה. מידת הפתיחה או הסגירה של הצמצם נקראת F-Stop

 

רזולוציה
איכות התמונה נמדדת ברזולוציה: כמות הנקודות הנכנסות באינץ'
DPI = Dots per inch

 

תוכנת פיקסלים 
תוכנה לעיבוד תמונות על בסיס פיקסלים

 

AF 
קיצור נפוץ ל-Auto Focus או פוקוס אוטומטי במצלמה.

 

DPI 
נקודות לאינץ' מרובע

 

PIXEL
האלמנט הקטן ביותר ממנו מורכבת התמונה

 

RAW
פורמט המכיל את כל נתוני הצילום, ללא עיבוד. פורמט צילום איכותי המשמש צלמים בצילומי אופנה ופרסום בהם יש צורך באיכות מקסימאלית להמשך עיבוד מקצועי. זהו שם כולל לקבוצת פורמטים כיוון שכל חברה קובעת סיומת משלה לקובץ raw .

 

RGB 
שיטת הפרדת צבעים המתבססת על שלושת צבעי היסוד הנראים לעין האדם, (אדום, ירוק וכחולRed, Green, Blue)