עיצוב גראפי

למה מתכוונים בעיצוב גרפי?

עיצוב גרפי מעביר מסר ומותיר רושם בעזרת תמונה, צבע וטקסט. כאשר מבצעים עיצוב גרפי נכון וטוב, התוצאה הסופית יכולה לקדם כל מוצר ורעיון בתודעה הציבורית. בעזרת עיצוב גרפי שבה מופיעים שפה גרפית אחידה, מיתוג חיובי, תשומת לב לפרטים הקטנים, העיצוב מוביל את הצרכן לקבל החלטות חיוביות לגבי המוצר או הרעיון אשר מוצג בעיצוב.

התחום של עיצוב גרפי הוא רחב: עיצוב של טקסטים מודפסים (עלונים, כתבי עת וספרים), עיצוב אריזות, כרזות, פרסום, שלטים, עימוד, עיצוב כרטיסי ביקור, לוגו ועוד. לפיכך מעצבים גרפיים שונים יכולים לעסוק בפועל בתחומים רחוקים לכאורה, מעיצוב בול ועד לעיצוב ממשק וירטואלי.

הדגש בתחום זה, בדומה לכל מקצועות העיצוב, הוא התמקדות בהעברת המסר יותר מאשר באסתטיקה של התוצר הסופי. בשונה משאר האומנויות השימושיות התוצר הסופי בעיצוב גרפי נקבע על פי קנה המידה של הצרכן ולא של היוצר.

 

אז איך התחיל עיצוב גרפי?

מקור השם גרפיקה מגיע מהשפה היוונית (רישום). את שורשיו של העיצוב הגרפי ניתן לזהות כבר בראשיתה של המילה הכתובה, אולם רק במאה ה-19 הפך העיצוב הגרפי לפעילות מובחנת ונפרדת.

בעבר נעשה העיצוב הגרפי בעבודה ידנית. המעצב היה גוזר את רצועות הנייר שנתקבלו מהסדר, מדביק אותן על גבי נייר מילימטרי ומוסיף אלמנטים גרפיים באמצעות רפידוגרף ומגזרות נייר שחורות או אדומות. את האיורים היה מצייר על נייר ומדביק אותו במקומות המתאימים.

מצב זה חייב את המעצב להיות בעל יכולות רישום, גזירה והדבקה מדויקות, מתיחת קווים ישרים נקיים וכישורים טכניים נוספים. מעצבים רבים נעזרו בביצועיסטים, שביצעו את הנחיותיהם, בעוד הם עסקו בעיצוב עצמו.

עם התפתחות העיצוב הממוחשב נעשה העימוד והעיצוב במחשב. המעצב חייב לשלוט בתוכנות גרפיות ותוכנות לעימוד טקסט, והוא מבצע את כל העבודה על מרקע המחשב. תמונות ואיורים משולבים בתוך העיצוב, בין אם מקורם בסריקה, בקובץ דיגיטלי או ביצירה עצמאית של המעצב במחשב.

 

הטקסט

מרכיב מרכזי בעיצוב גרפי של מידע טקסטואלי הוא בחירת הגופן המתאים. במודעות אבל הנתלות ברחובות משמש באופן בלעדי הגופן "חיים", שלו אותיות מרובעות כבדות, ואיש לא יעלה על דעתו שימוש בגופן אחר למטרה זו. במקרים אחרים ניתן למעצב חופש עיצובי גדול יותר, אך גם זאת במסגרת הנורמות שנקבעו בתחומים שונים. לעתים כולל העיצוב הגרפי גם עיצובו של גופן חדש.

צוות בריף ישמח לענות על כל שאלה נוספת